नेपाली खोज
आइतवार, बैशाख ५, २०७८
  • होमपेज
  • भागीरथीकी आमा रुँदा रुँदै गलिन्

भागीरथीकी आमा रुँदा रुँदै गलिन्

  • Govinda Karki
  • बिहिबार, फाल्गुन ६, २०७७
भागीरथीकी आमा रुँदा रुँदै गलिन्

बैतडीको दोगडाकेदार गाउँपालिका–७ चडेपानीकी १७ वर्षीया भागरथी भट्टको घटना प्रकरणमा अभियोगमा प्रहरीले सोही गाउँका एक किशोरलाई पक्राउ गरी सार्वजनिक गरेको छ । जिल्ला प्रहरी कार्यालय बैतडीले पत्रकार सम्मेलनमार्फत सोही गाउँका अन्दाजी १८ वर्षीय दिनेश भट्टलाई सार्वजनिक गरेको हो । सो अवसरमा सुदूरपश्चिम प्रदेश प्रहरी कार्यालयका प्रमुख, प्रहरी नायब महानिरीक्षक (डिआइजी) उत्तमराज सुवेदीले विभिन्न कोणबाट गरेको अनुन्धानबाट अभियुक्त समात्न सफल भएको बताउनुभयो ।

“अनुसन्धान शुरु गरेदेखि नै ती व्यक्ति निगरानीमा थिए, सोधपुछ गर्दै जाँदा अन्तिममा उसले अपराध स्वीकार गरेको छ”, उहाँले भन्नुभयो, “आरोपितको बारम्बारको बयान बाझिएको र उनले गरेको गतिविधिले घटनामा उनको संलग्नता पुष्टि भएको छ ।” उहाँका अनुसार श’ङ्का’स्पद गतिविधि, प्राविधिक पक्षको विश्लेषण, लोकेसन, प्रत्यक्षदर्शी र साबिती बयानका आधारमा प्रहरीले आरोपितलाई पक्राउ गरेको छ । डिआइजी सुवेदीले भन्नुभयो, “आरोपी त्यस क्षेत्रमा गएको देख्ने मानिस, लोकेसन ट्याक र स्वीकारी बयानका आधारमा पक्राउ गरेका हौँ ।”

भागरथीको शव परीक्षण रिपोर्टमा भने कर णी पछि ज्या न लि एको उल्लेख गरिएको भए पनि दिनेशले भने आफूले कर णी नगरेको बयानका क्रममा बताएको छ । प्रहरीले पनि ह / त्या हो वा करणीपछि ह’/ ‘त्या भएको खुल्न नसकेको जनाएको छ । अनुसन्धानकै क्रममा रहेकाले अहिले नै सबै कुरा सार्वजनिक गर्न मिल्दैन डिआइजी सुवेदीले भन्नुभयो, “मृतकको स्वाब परीक्षणका लागि विधिविज्ञान प्रयोगशालामा पठाइएको र रिपोर्ट आएपछि त्यो कुरा पुष्टि होला ।”

भागरथीले नै अध्ययन गर्ने सनातन धर्म माध्यमिक विद्यालयमा कक्षा ११ मा पढ्ने दिनेशले माघ २१ गते भागरथीको पिछा गर्दै लवलेक जङ्गलमा एक्लै भएको मौ का छो पेर ल डा एर गरेको खुलेको पत्रकार सम्मेलनमार्फत जनाइएको छ । भागरथी लाइ सकिदिने पूर्वयोजना रहेको र माघ २१ गते विद्यालयबाट अन्तिम कक्षा छोडेर घर फर्किएको, सिल्ल भन्ने स्थानबाट मृतकभन्दा अगाडि गएर सडकमा कुरेर बसेको, आफू रहेको स्थानमा भागरथी पुग्ने बित्तिकै सडकबाट तल ध’ के’ल्दै दुवै हा तले घाँ’ ‘टी थि ‘चे ‘र ज्या न लि’ एको बयान दिएको डिआइजी सुवेदीले बताउनुभयो ।

पुरानो घरायसी रिसिइबीका कारण आफूले भागरथीको ज्यान लिएको दिनेशले प्रहरीसमक्ष बताएका छन् । मृतक भागरथीका दाजु शङ्कर भट्टले आज दिनेशविरुद्ध कारवाहीका लागि जाहेरी दर्ता गरेकाले अदालतबाट म्याद थप गरी अनुसन्धान भइरहेको प्रहरीले जनाएको छ । दिनेशलाई पाँच दिन हिरासतमा राखेर अनुसन्धान गर्न जिल्ला अदालत बैतडीले प्रहरीलाई अनुमति दिएको छ । प्रहरीले दिनेशलाई नै अ ;पराधी हो भनेर प;क्राउ गरेपछि आफूले जाहेरी दिएको शङ्करले बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “दिनेश एक्लैले त्यतिसम्म ग¥यौँ होला भन्ने विश्वास त छैन, प्रहरीले अ ‘पराधी त्यही हो भनेपछि हामीले जाहेरी दिएका हौँ ।”

घटनाको अनुसन्धानका लागि डिआइजी सुवेदीसँगै एसएसपी जनकराज पाण्डे, केन्द्रीय अनुसन्धान ब्यूरो सिआइबीलगायतको टोली खटिएको थियो । आफन्तद्वारा अझै पनि शव बुझ्न अस्वीकार प्रहरीले अभियुक्त सार्वजनिक गरेको भए पनि भागरथीका आफन्तले भने अझै पनि शव नबुझ्ने बताएका छन् । उनको शव जिल्ला अस्पताल बैतडीमा रहेको छ । अ ‘पराधी भनेर प्रहरीले सार्वजनिक गरिएका दिनेशले ज्या न लि एको मात्रै गरेको बताएकाले कर णी गर्नेको खोजी गर्नुपर्ने आफन्तको माग छ ।

“दिनेशले ज्या न मात्रै लिएको स्वीकारेको छ तर परीक्षण रिपोर्टमा कर णीपछि ज्या न लि एकोभनिएको छ”, भागरथीका काका शिवराज भट्टले भन्नुभयो, “परीक्षण रिपोर्टले जे भनेको छ, ह /त्या/रा पत्ता लागेको भए पनि कर णी ग’र्नेलाई पनि खोज्नुपर्छ, कर णी ग’र्ने मान्छे पत्ता नलाग्दासम्म शव बुझ्दैनौँ ।” गत माघ २१ गते विद्यालयबाट घर फर्किएकी भागरथी साँझ घर नफर्केपछि खोजतलास गर्दा माघ २२ गते बेलुका स्थानीय लवलेक जङ्गलमा शव फेला परेको थियो ।

यता भागरथीको शव भेट्टिएको दिनदेखि नै आन्दोलनमा रहेका आन्दोलनकारीले प्रहरीले चित्त बुझ्दो प्रमाणसहित सार्वजनिक नगरिएको भन्दै आ पत्ति जनाएका छन् । भागरथी भट्टको न्यायका लागि गठित सङ्घर्ष समितिका संयोजक निशा भट्टले दिनेश नै अ’परा’धमा संलग्न थिए भन्ने कुरा प्रमाणित गर्नुपर्ने बताउनुभयो । यस्तै सङ्घर्ष समितिका सदस्य भोजराज जोशीले ज्या न लि ने मान्छे पत्ता लागे पनि कर नी गर्ने पत्ता नलागेको बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “यो घटनामा एउटै व्यक्तिको संलग्नता हुनै सक्दैन, कर णी ग र्ने मान्छे पनि सार्वजनिक गर्नुपर्छ ।”

Facebook Comments

तपाइको प्रतिक्रिया दिनुहोस्

Your email address will not be published. Required fields are marked *

हामी तपाईंको इमेल अरू कसैसँग साझा गर्दैनौं।

ट्रेन्डिङ

सम्बन्धित खवर

धेरै कमेन्ट गरिएका