नेपाली खोज
शुक्रबार, माघ २, २०७७
  • होमपेज
  • दुर्लभ हिउँचितुवाको आहारा नाउरको गणना गरिँदै

दुर्लभ हिउँचितुवाको आहारा नाउरको गणना गरिँदै

  • Nirmala Karki
  • शनिबार, कार्तिक २२, २०७७
दुर्लभ हिउँचितुवाको आहारा नाउरको गणना गरिँदै

डोल्पा, २२ कात्तिकः नेपालकै ठूलो शे–फोक्सुन्डो राष्ट्रिय निकुञ्जले संरक्षित वन्यजन्तु नाउरको गणना गर्ने भएको छ । विश्वमै दुर्लभ मानिने वन्यजन्तु हिउँचितुवाको प्रमुख आहाराको रुपमा रहेको नाउरको दोहोरो पर्यवेक्षण सर्वेक्षण विधिबाट गणना गर्ने निकुञ्ज कार्यालयले जनाएको छ ।

निकुञ्ज क्षेत्रमा पर्ने जगदुल्ला, फोक्सुण्डो, साल्दाङ लगायत छ वटा नाउर ब्लगमा पुगेर गणना गरिने निकुञ्जको भनाइ छ । गणनाका लागि निकुञ्ज, मध्यवर्ती क्षेत्र उपभोक्ता समिति, चोरी सिकारी नियन्त्रण समिति, विश्व वन्यजन्तु कोषका प्रतिनिधि, हिउँचितुवा संरक्षण समितिसहित ६५ जनाको टोली परिचालन गरिने बताइएको छ ।

निकुञ्जको एक हजार तीन सय ६६ वर्गकिलोमिटर क्षेत्रमा पुगेर नाउर गणना गरिनुका साथै गणनामा जाने टोलीलाई विशेष तालिमसमेत दिइने बताइएको छ । करिब दुई हप्ता समय लगाएर नाउरको गणना गरी तीनदेखि चार महिनाभित्र सङ्ख्या सार्वजानिक गरिने निकुञ्जले जनाएको छ । अबको एक/दुई दिनभित्रै गणनाका लागि टोली हिँड्ने बताइएको छ ।

प्रत्येक वर्ष गरिँदै आएको नाउर गणनाले हिउँचितुवा तथा नाउर संरक्षणको वर्तमान अवस्था बुझाउनुका साथै कार्यालयलाई सोहीअनुसारको सुरक्षा रणनीति अपनाउन सहयोग पुग्ने निकुञ्जका प्रमुख संरक्षण अधिकृत सरोजमणि पौडेलले बताउनुभयो ।

उहाँका अनुसार सन् २०१८ मा निकुञ्जको डोल्पा क्षेत्रमा दुई हजार सात सय दुई र सन् २०१९ मा चार हजार एक सय ३६ वटा नाउर गणना गरिएको थियो । शे–फोक्सुन्डो राष्ट्रिय निकुञ्जको आयोजना र विश्व वन्यजन्तु कोषको आर्थिक तथा प्राविधिक सहयोगमा नाउर गणना गर्न लागिएको हो ।

यो गणनाले दुर्लभ वन्यजन्तु हिउँचितुवा र नाउरको सङ्ख्या आकँलनमा समेत ठूलो सहयोग पुग्ने निकुञ्जले जनाएको छ । शे–फोक्सुन्डो राष्ट्रिय निकुञ्ज सबैभन्दा धेरै हिउँचितुवाको घनत्व भएको निकुञ्ज रहेको बताइएको छ । (रासस)

Facebook Comments

तपाइको प्रतिक्रिया दिनुहोस्

Your email address will not be published. Required fields are marked *

हामी तपाईंको इमेल अरू कसैसँग साझा गर्दैनौं।

ट्रेन्डिङ

धेरै कमेन्ट गरिएका