नेपाली खोज
आइतवार, अशोज ११, २०७७
  • होमपेज
  • श्राद्ध किन गर्ने ? नगरे के हुन्छ ? अनलाईबाट श्राद्ध गर्न मिल्छ की मिल्दैन हेर्नुहोस

श्राद्ध किन गर्ने ? नगरे के हुन्छ ? अनलाईबाट श्राद्ध गर्न मिल्छ की मिल्दैन हेर्नुहोस

  • बुधबार, भदौ १७, २०७७
श्राद्ध किन गर्ने ? नगरे के हुन्छ ? अनलाईबाट श्राद्ध गर्न मिल्छ की मिल्दैन हेर्नुहोस

चन्द्रमान-अनुसार आश्विन कृष्ण पक्षलाई पितृपक्ष वा सामान्य बोलीचालीको भाषामा सोह्र श्राद्ध भनिन्छ। एक पक्षमा १५ तिथि हुने भए पनि भाद्र शुक्लपूर्णिमादेखि आश्विन औँसी(जमरे औंसी)सम्मका १६ तिथिमा श्राद्ध गरिने भएकाले यस समयमा गरिने श्राद्धलाई सोह्र श्राद्ध भनिएको हो।

कसैकसैले सोह्र दिनको गणना गर्दा आश्व्वीन कृष्णपक्ष प्रतिपदादेखि आश्विन शुक्ल प्रतिपदा मातामह श्राद्धसम्मका सोह्र दिनलाई लिने गर्दछन्। यसलाई पार्वण श्राद्ध पनि भनिन्छ। आश्विन कृष्णपक्षमा गर्नुपर्ने श्राद्धको महिमा विभिन्न पौराणिक ग्रन्थमा समेत बताइएको छ । आश्विन महिनाको कृष्ण पक्ष पितृहरूलाई तृप्त तुल्याउने समय हो, त्यसैले यसलाई पितृपक्ष भन्दछन्। एक पक्षमा १५ दिन हुन्छ तर यतिबेला गरिने श्राद्धलाई किन सोह्र श्राद्ध भनिएको भन्ने जिज्ञासा उठन सक्छ।

खासगरी आश्विन कृष्ण प्रतिपदा तिथिदेखि औंसीसम्म १५ दिन र भाद्र शुक्ल पूणिर्माको एक तिथि जोडेर जम्मा सोह्र दिनको समयलाई सोह्रश्राद्ध भनिएको हो। यसै विषयमा हामीले पण्डित एवं युवा ज्योतिषी अमृत पौडेलसंग सोह्र श्राद्ध कसरी गर्ने, श्राद्ध नगरे के हुन्छ ? के अनलाईनबाट श्राद्ध गर्न मिल्छ लगायतका विषयमा कुराकानी गरेका छौँ । यो भिडियोमा हेर्नुहोस :

Facebook Comments

तपाइको प्रतिक्रिया दिनुहोस्

Your email address will not be published. Required fields are marked *

हामी तपाईंको इमेल अरू कसैसँग साझा गर्दैनौं।

ट्रेन्डिङ

धेरै कमेन्ट गरिएका